• +90 324 361 00 01
  • +90 324 361 00 15
Slide background
Kampüste Yaşam olanaklar, hizmetler, servisler

KAMPÜSTE YAŞAM

LABORATUVARLAR

Fakülte ve yüksekokullarda, başta bilgisayar laboratuvarı olmak üzere eğitim ve araştırma faaliyetlerinde kullanılan laboratuvarlar mevcuttur. Laboratuvarlar, ileri düzey teknoloji ile donatılmıştır; gerek mekan gerek teknik donanım bakımından sürekli geliştirilmektedir.

Konularında uzman ve eğitimli araştırıcılar tarafından, araştırma ve analiz hizmetleri veren İleri Teknoloji Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi, ileri teknolojik cihazların yer aldığı ortak bir laboratuvar özelliği taşımaktadır. Merkez, sadece üniversitemizdeki araştırmacıların değil bölge üniversiteleri ile kamu kurumlarındaki ve özel sektördeki araştırmacıların Ar-Ge çalışmaları için de işlev görmektedir.

Merkez bünyesinde faaliyet gösteren biyomedikal, basınç, sıcaklık, elektrik ve ağırlık-terazi alanlarında hizmet veren kalibrasyon laboratuvarları, TÜRKAK tarafından akredite edilmiştir.

KÜTÜPHANE

Üniversite kütüphanesi; eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetleri ile genel kültür konusunda gereksinim duyulan kütüphane materyallerini sağlamayı ve en iyi teknik olanaklarla hizmete sunmayı amaçlamaktadır.

Kütüphane hizmetleri, Çiftlikköy Kütüphanesi, Yenişehir Kütüphanesi ve Bilgi Erişim Salonları olmak üzere, toplam 860 kişi oturum kapasitesiyle hizmet vermektedir. Kütüphane hizmetlerine internet üzerinden de ulaşılabilmektedir. Kütüphane koleksiyonunda; Türkçe ve yabancı dilde olmak üzere pek çok kitap, veritabanı abonelikleri, basılı dergi, yüksek lisans ve doktora tezi, broşür, sesli kitap, e-kitap ve CD bulunmaktadır.

Geniş ve rahat kullanım alanları, 4-6 kişilik olarak düzenlenen grup çalışma odaları ve serbest kullanıma açık bilgisayarlar kütüphanenin özelliklerinden bazılarıdır.

BİLİŞİM FAALİYETLERİ

Günlük hayatın ve bilim dünyasının vazgeçilmez unsuru olan internet teknolojileri, üniversitede aktif olarak kullanılmaktadır. Öğrenciler, internetten ders kaydı yapma, güncelleme, notlarını öğrenme olanaklarına; öğretim üyeleri ise ders kaydı onaylama, not girişi yapma olanaklarına sahiptir.

Kampüs içerisinde ücretsiz kablosuz internet servisi verilmekte; tüm okullarda farklı noktalara kurulan duvara monteli bilgisayarlar, ortak kullanıma ve serbest internet erişime olanak sağlamaktadır.

SPOR TESİSLERİ

Eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra spora ve sporcuya destek vermeyi ödev sayan Mersin Üniversitesi, dünya ve ülke çapında çok sayıda başarıya imza atmıştır. Öğrenci ve öğretim elemanlarımız; tekvando, basketbol, futbol, voleybol, badminton, tenis, okçuluk, atletizm, step, salsa gibi değişik spor dallarında yüzümüzü güldürmekte, elde ettikleri derecelerle üniversitemizin adını ülkemizde ve dünyada duyurmaktadırlar.

Mersin Üniversitesi’nde, geniş katılımlı sportif ve sosyal etkinliklere ortam sağlayan çok sayıda spor tesisi mevcuttur. Mevcut spor alanlarımız; beş bin seyirci kapasiteli stadyum, yarı olimpik yüzme havuzu, kapalı spor salonları, jimnastik salonları, tenis kortları, aletli kondisyon salonları, futbol, basketbol ve voleybol sahaları, atletizm pistleri, rekreasyon alanları ve mini golf alanından oluşmaktadır.

Spor alanlarımızdan öğrenci ve personelin yanı sıra Mersin halkı da faydalanabilmektedir.


SAĞLIK HİZMETLERİ

MEDİKO SOSYAL : Çiftlikköy Kampüsü’nde bulunan mediko-sosyal sağlık ünitesi, öğrencilerin sağlık problemlerinde ilk başvuru merkezidir. Aile hekimi, pratisyen hekim, diş hekimi ve hemşirelerin görev yaptığı sağlık biriminde; poliklinik, acil servis, ambulans, laboratuvar ve diş tedavi hizmetleri sunulmaktadır.

Sağlık ünitesine başvuran öğrenci ve personelin şikayetleri, doktorlar tarafından değerlendirilmekte, teşhis ve tedavileri yapılmakta, gerekli görülen hastaların sevkleri bir üst birim olan hastanelere yapılmaktadır.

Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi: Tıp Fakültesi’ne bağlı faaliyet gösteren Hastane, sağlık hizmetleriyle ilgili tüm alanlarda eğitim-öğretim, araştırma ve uygulama yapma olanağı sağlamaktadır. İleri tetkik ve tedavi için geniş imkanlarla donatılan hastane, Mersin ve bölge halkına da kaliteli sağlık hizmeti sunmaktadır. 20 Mayıs 2014 tarihinden itibaren Çiftlikköy Kampüsünde hizmetlerine devam eden 638 yataklı hastane 100.000 metrekare alana sahiptir.

YEMEKHANE HİZMETLERİ

Üniversitenin bütün kampüs ve birimlerinde, her gün düzenli olarak en az üç farklı yemekten oluşan öğle yemeği verilmektedir. Çiftlikköy Kampüsü’ndeki merkezi mutfakta üretilen yemeklerin ilçelerde bulunan fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarına dağıtımı sağlanmaktadır.

Diyetisyenler kontrolünde planlanan yemekler, protein ve kalori değerlerine bakılarak hazırlanmaktadır.

Yemekhanelerin yanı sıra kampüslerde çeşitli kantin ve öğrenci kafeteryaları bulunmaktadır. Çiftlikköy Kampüsü içerisinde yer alan alışveriş merkezi, vadi alanında bulunan kafeterya ve restoranlar ile beslenme konusunda sunulan alternatifler arttırılmıştır.

Her gün ortalama 1200 kişiye yemek hizmeti sunan Yenişehir Kampüsü yemekhanesi ise, toplam 725 metrekare alanda ve 3 ayrı salonda hizmet vermektedir.

BARINMA

Mersin’de, üniversitemize, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ve özel kuruluşlara ait yurtlar bulunmaktadır. Mustafa Baysan Meslek Yüksekokulu bünyesinde ise 200 yatak kapasiteli öğrenci yurdu bulunmaktadır.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait; Çiftlikköy Kampüsü’nde 1000 kişi kapasiteli, şehir merkezinde ise 1250 kişi kapasiteli kız ve erkek yurdu bulunmaktadır. Ayrıca Kredi Yurtlar Kurumunca üniversitemiz öğrencilerinin kullanımına sunulan 3500 kişilik konaklama tesisleri de yine Çiftlikköy Kampüsü içinde öğrencilerimize konforlu barınma imkanı sunmaktadır.

Bunların yanı sıra tatil sitelerinde güz ve kış aylarında kaliteli ve ucuz fiyatlı daire veya oda kiralamak mümkündür. Öğrencilerin barınma ihtiyacı, kampüs yakınlarında, çok sayıda özel yurdun da açılmasıyla önemli ölçüde giderilmiştir.

BURS

Üniversitedeki ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitim sürecini kolaylaştırmak amacıyla Öğrenci Sosyal Yardımlaşma Projesi yürütülmektedir.

Mersin Üniversitesi Mezunlar Derneği (MERMED) tarafından yürütülen projeyle; üniversite personeli ve mezunların her ay gönüllü olarak sağladığı maddi destek sonucunda ihtiyacı olan öğrencilere karşılıksız burs sağlanmaktadır.

Çok sayıda öğrenciye de, üniversitenin çeşitli birimlerinde çalışma imkanı sağlanarak hizmet karşılığında maddi destek verilmektedir.

Ayrıca Kredi Yurtlar Kurumu kanalıyla, 450 civarında öğrenciye Mersin Üniversitesi bursu verilmektedir.


TOPLANTI SALONLARI

Bilimsel, sosyal ve kültürel etkinliklerin yapılabilmesi için değişik kapasitelerde çok sayıda konferans ve toplantı salonu mevcuttur. Fakülte ve yüksekokullardaki salonlara ek olarak Çiftlikköy ve Yenişehir Kampüsü’nde bulunan salonlar üniversitemizin yanı sıra kentimizin salon ihtiyacını da karşılamaktadır.

Çiftlikköy Kampüsü’nde yer alan Prof. Dr. Vural Ülkü Konferans Salonu, 200 kişilik oturma kapasitesine sahip olup, çeviri salonu, barkovizyon ve merkezi klimatizasyon sistemi ve gelişmiş teknolojik imkanlarla donatılmıştır.

Toplam 5 adet salondan oluşan Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde ise 1 adet 407 kişilik, 3 adet 200’er kişilik konferans salonu ve 2 adet 117 kişilik sergi salonu mevcuttur. Gelişmiş teknolojik imkanlara sahip olan kültür merkezi, hizmete açıldığı günden bu güne kadar ulusal ve uluslararası nitelikteki çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapmıştır.

SOSYAL MEKANLAR

Çiftlikköy Kampüsü’nde bulunan çarşı kompleksinde; restoran ve kafeteryalar, oyun salonları, banka, market, sinema gibi sosyal mekanlar bulunmaktadır.

Çiflikköy ve Yenişehir kampüslerinde PTT şubeleri ile çeşitli bankaların ATM’leri hizmet vermekte; Çiftlikköy Kampüsü’nde İş Bankası, Akbank ve Ziraat Bankası’nın şubeleri bulunmaktadır.

ULAŞIM

Üniversite kampüslerine ulaşım, çeşitli toplu taşıma vasıtaları ve üniversite araçları ile sağlanmaktadır. Günün hemen her saati üniversitenin tüm kampüslerine, şehir merkezinden ve çeşitli semtlerden tek vasıta ile ulaşmak mümkündür; toplu taşıma araçları, kampüs içerisinde ücretsiz taşımacılık yapmaktadır.

Üniversiteye ait toplu taşıma araçları; şehir içi taşımacılıkta kullanıldığı gibi öğrenci topluluklarının şehirlerarası ulaşımında da hizmet vermektedir.


 
Santral: +90 324 361 0001
 
Faks: +90 324 361 0073
 
Kalite Yönetim Sistemi