• +90 324 361 00 01
  • +90 324 361 00 15
Slide background
Kampüste Yaşam olanaklar, hizmetler, servisler

KAMPÜSTE YAŞAM

LABORATUVARLAR

Fakülte ve yüksekokullarda, başta bilgisayar laboratuvarı olmak üzere eğitim ve araştırma faaliyetlerinde kullanılan laboratuvarlar mevcuttur. Laboratuvarlar, ileri düzey teknoloji ile donatılmıştır; gerek mekan gerek teknik donanım bakımından sürekli geliştirilmektedir.

Konularında uzman ve eğitimli araştırıcılar tarafından, araştırma ve analiz hizmetleri veren İleri Teknoloji Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi, ileri teknolojik cihazların yer aldığı ortak bir laboratuvar özelliği taşımaktadır. Merkez, sadece üniversitemizdeki araştırmacıların değil bölge üniversiteleri ile kamu kurumlarındaki ve özel sektördeki araştırmacıların Ar-Ge çalışmaları için de işlev görmektedir.

Merkez bünyesinde faaliyet gösteren biyomedikal, basınç, sıcaklık, elektrik ve ağırlık-terazi alanlarında hizmet veren kalibrasyon laboratuvarları, TÜRKAK tarafından akredite edilmiştir.

KÜTÜPHANE

Üniversite kütüphanesi; eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetleri ile genel kültür konusunda gereksinim duyulan kütüphane materyallerini sağlamayı ve en iyi teknik olanaklarla hizmete sunmayı amaçlamaktadır.

Kütüphane hizmetleri, Çiftlikköy Kütüphanesi ve Bilgi Erişim Salonları olmak üzere, toplam 860 kişi oturum kapasitesiyle hizmet vermektedir. Kütüphane hizmetlerine internet üzerinden de ulaşılabilmektedir. Kütüphane koleksiyonunda; Türkçe ve yabancı dilde olmak üzere pek çok kitap, veritabanı abonelikleri, basılı dergi, yüksek lisans ve doktora tezi, broşür, sesli kitap, e-kitap ve CD bulunmaktadır.

Geniş ve rahat kullanım alanları, 4-6 kişilik olarak düzenlenen grup çalışma odaları ve serbest kullanıma açık bilgisayarlar kütüphanenin özelliklerinden bazılarıdır.

BİLİŞİM FAALİYETLERİ

Günlük hayatın ve bilim dünyasının vazgeçilmez unsuru olan internet teknolojileri, üniversitede aktif olarak kullanılmaktadır. Öğrenciler, internetten ders kaydı yapma, güncelleme, notlarını öğrenme olanaklarına; öğretim üyeleri ise ders kaydı onaylama, not girişi yapma olanaklarına sahiptir.

Kampüs içerisinde ücretsiz kablosuz (WIFI-6) internet servisi verilerek ortak kullanıma ve serbest internet erişime olanak sağlamaktadır.

SPOR TESİSLERİ

Eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra spora ve sporcuya destek vermeyi ödev sayan Mersin Üniversitesi, dünya ve ülke çapında çok sayıda başarıya imza atmıştır. Öğrenci ve öğretim elemanlarımız; tekvando, basketbol, futbol, voleybol, badminton, tenis, okçuluk, atletizm, step, salsa gibi değişik spor dallarında yüzümüzü güldürmekte, elde ettikleri derecelerle üniversitemizin adını ülkemizde ve dünyada duyurmaktadırlar.

Mersin Üniversitesi’nde, geniş katılımlı sportif ve sosyal etkinliklere ortam sağlayan çok sayıda spor tesisi mevcuttur. Mevcut spor alanlarımız; beş bin seyirci kapasiteli stadyum, yarı olimpik yüzme havuzu, kapalı spor salonları, jimnastik salonları, tenis kortları, aletli kondisyon salonları, futbol, basketbol ve voleybol sahaları, atletizm pistleri, rekreasyon alanları ve mini golf alanından oluşmaktadır.

Spor alanlarımızdan öğrenci ve personelin yanı sıra Mersin halkı da faydalanabilmektedir.


SAĞLIK HİZMETLERİ

Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi: Tıp Fakültesi’ne bağlı faaliyet gösteren Hastane, sağlık hizmetleriyle ilgili tüm alanlarda eğitim-öğretim, araştırma ve uygulama yapma olanağı sağlamaktadır . İleri tetkik ve tedavi için geniş imkanlarla donatılan hastane, Mersin ve bölge halkına da kaliteli sağlık hizmeti sunmaktadır. 20 Mayıs 2014 tarihinden itibaren Çiftlikköy Kampüsünde hizmetlerine devam eden 638 yataklı hastane 100.000 metrekare alana sahiptir.

Onkoloji Hastanesi: Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesinin mevcut binasına ek olarak, 6 Mart 2020 tarihinde hizmet vermeye başlayan hastane 12.500 m2’lik alanda 128 yatakla ayrıca hasta yakınları için 40 yataklı misafirhanesi ile Mersin ve tüm bölgenin hizmetindedir.

Diş Hekimliği Hastanesi: Diş Hekimliği Fakültesi’ne bağlı faaliyet gösteren Hastane, diş hekimliği hizmetleriyle ilgili tüm alanlarda eğitim-öğretim, araştırma ve uygulama yapma olanağı sağlamaktadır. İleri tetkik ve tedavi için geniş imkanlarla donatılan hastane, Mersin ve bölge halkına Çiftlikköy Kampüsünde yer alan binasıyla hizmet vermektedir.

YEMEKHANE HİZMETLERİ

Üniversitenin bütün kampüs ve birimlerinde, her gün düzenli olarak dört farklı yemekten oluşan öğle yemeği verilmektedir. Çiftlikköy Kampüsü’ndeki merkezi mutfakta üretilen yemeklerin ilçelerde bulunan fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarına dağıtımı sağlanmaktadır.

Diyetisyenler kontrolünde planlanan yemekler, protein ve kalori değerlerine bakılarak hazırlanmaktadır.

Yemekhanelerin yanı sıra kampüslerde çeşitli kantin ve öğrenci kafeteryaları bulunmaktadır. Çiftlikköy Kampüsü içerisinde yer alan alışveriş merkezi, vadi alanında bulunan kafeterya ve restoranlar ile beslenme konusunda sunulan alternatifler arttırılmıştır.

Her gün ortalama 1200 kişiye yemek hizmeti sunan Yenişehir Kampüsü yemekhanesi ise, toplam 725 metrekare alanda ve 3 ayrı salonda hizmet vermektedir.

BARINMA

Mersin’de, üniversitemize, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ve özel kuruluşlara ait yurtlar bulunmaktadır.

Çiftlikköy Kampüsü’nde Gençlik ve Spor Bakanlığınca üniversitemiz öğrencilerinin kullanımına sunulan 8000 kişilik konaklama tesisi öğrencilerimize konforlu barınma imkanı sunmaktadır.

Öğrencilerin barınma ihtiyacı, kampüs yakınlarında, çok sayıda özel yurdun da açılmasıyla önemli ölçüde giderilmiştir.

BURS

Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından 300 öğrenciye yemek bursu verilmekte, 110 öğrenciye kısmi çalışma olanağı sağlanmakta olup yıl boyunca 90 adet öğrenci topluluklarının ihtiyaçları bütçe imkanları çerçevesinde karşılanmaktadır.


TOPLANTI SALONLARI

Bilimsel, sosyal ve kültürel etkinliklerin yapılabilmesi için değişik kapasitelerde çok sayıda konferans ve toplantı salonu mevcuttur. Fakülte ve yüksekokullardaki salonlara ek olarak Çiftlikköy ve Yenişehir Kampüsü’nde bulunan salonlar üniversitemizin yanı sıra kentimizin salon ihtiyacını da karşılamaktadır.

Çiftlikköy Kampüsü’nde yer alan Prof. Dr. Vural Ülkü Konferans Salonu, 200 kişilik oturma kapasitesine sahip olup, çeviri salonu, barkovizyon ve merkezi iklimlendirme sistemi ve gelişmiş teknolojik imkanlarla donatılmıştır.

Toplam 4 adet salondan oluşan Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde ise 1 adet 407 kişilik, 3 adet 200’er kişilik konferans salonu ve 2 adet 117 kişilik sergi salonu mevcuttur. Gelişmiş teknolojik imkanlara sahip olan kültür merkezi, hizmete açıldığı günden bugüne kadar ulusal ve uluslararası nitelikteki çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapmıştır.

Çiftlikköy Kampüsünde yer alan Akdeniz Kültür Merkezi 1 adet 1.650 kişilik konferans salonunda gelişmiş teknolojik altyapısıyla hizmete girmiştir.

Çiftlikköy Merkez Kampüsü’nde bulunan, 2.500 oturma kapasiteli amfi tiyatro, 2001-2002 eğitim-öğretim yılında hizmete girmiştir. Üniversitemizde ve kentimizde sosyal hayatı canlandırma yolunda büyük bir ihtiyacı karşılayan amfi tiyatro, çeşitli bilimsel ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

SOSYAL MEKANLAR

Çiftlikköy Kampüsü’nde bulunan çarşı kompleksinde; restoran ve kafeteryalar, banka, market gibi sosyal mekanlar bulunmaktadır.

Çiftlikköy ve Yenişehir kampüslerinde PTT şubeleri ile çeşitli bankaların ATM’leri hizmet vermekte; Çiftlikköy Kampüsü’nde İş Bankası şubesi bulunmaktadır.

UYGULAMA KREŞI VE ANAOKULU

Eğitim Fakültesi’ne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Uygulama Kreşi ve Anaokulu, öğrencilere uygulama alanı yaratmakta, 3-6 yaş arası çocuklara okul öncesi eğitim vermektedir. Yenişehir Kampüsü’nde bulunan Uygulama Kreşi ve Anaokulu’nda 6 derslik, yatakhane, mutfak ve oyun salonu mevcuttur. 150 öğrenci kapasiteli Uygulama Kreşi ve Anaokulu, önceliği Mersin Üniversitesi çalışanları ve Kamu çalışanlarının çocukları olmak üzere çağdaş eğitim vermektedir.

PSIKOLOJIK DANIŞMA VE REHBERLIK HIZMETLERI

Öğrencilere psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetleri veren Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, çalışmalarını Çiftlikköy Kampüsü’nde sürdürmektedir. Öğrencilerin, bireysel, sosyal, eğitimsel ve mesleki yönden en üst düzeyde ve çok yönlü olarak gelişmelerine yardımcı olan merkez, öğrenim sürecinde ortaya çıkabilecek olan çeşitli problemlere yönelik de önleyici ve gelişimsel çalışmalar yürütmektedir.

Merkez, üniversitemizin öncelikleri ve öğrencilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalarını planlayarak, bireysel psikolojik danışma, grupla psikolojik danışma, grupla psikolojik danışma ve yönlendirme alanlarında etkinliklerini sürdürmektedir. Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında hayata geçirilen online danışma uygulaması ile, Mersin’in farklı ilçelerinde öğrenim gören öğrencilere çevrimiçi bireysel psikolojik danışma hizmeti sunulmaktadır.


ALISVERIS

Çiftlikköy Kampüsü’nde, öğrenci ve öğretim elemanlarının sosyal tesis ihtiyaçlarını karşılayan bir alışveriş merkezi bulunmaktadır. 2000 yılından bu yana hizmet veren merkezde; restoran, kafeterya, oyun salonları, banka, market, sinema gibi öğrenci ve personele yönelik sosyal mekanlar bulunmaktadır.

Ayrıca Çiflikköy ve Yenişehir kampüslerinde PTT şubeleri ile çeşitli bankaların ATM’leri hizmet vermekte; Çiftlikköy Kampüsü’nde bir banka şubesi bulunmaktadır.

ULAŞIM

Üniversite kampüslerine ulaşım, çeşitli toplu taşıma vasıtaları ve üniversite araçları ile sağlanmaktadır. Günün hemen her saati üniversitenin tüm kampüslerine, şehir merkezinden ve çeşitli semtlerden tek vasıta ile ulaşmak mümkündür.

Çiftlikköy ile Yenişehir Kampüsü arasında yapılan ring seferleri, öğrenci ve personele ücretsiz ulaşım hizmeti sunmaktadır. Gün boyunca düzenli aralıklarla hizmet veren üniversite otobüsleri, hem iki kampüs arasında hem de kampüs içinde ulaşımı sağlamaktadır.

Üniversiteye ait toplu taşıma araçları; şehir içi taşımacılıkta kullanıldığı gibi öğrenci topluluklarının şehirlerarası ulaşımında da hizmet vermektedir.


 
Santral: +90 324 361 0001
 
Faks: +90 324 361 0073
 
Kalite Yönetim Sistemi