• +90 324 361 00 01
  • +90 324 361 00 15

REKTÖRDEN

Değerli Mersin Üniversitesi Ailesi,

Bireyin ve toplumun değişimi, gelişimi ve refah düzeyinin artması bilginin maddi ve manevi her alanda hem üretilmesi hem kullanılması hem de gelecek nesillere aktarılmasına bağlıdır. Bu doğrultuda en önemli kurumlardan birisi olan üniversiteler, eğitim alma ve verme faaliyetlerinin yanı sıra bilimsel araştırma faaliyetleri yoluyla tüm insanlığa hizmet eden bir işleve sahiptir. 1992 yılında kurulan ve 30 yılı aşkın bir eğitim geleneğine sahip Mersin Üniversitesi de deneyimli ve alanında yetkin akademik kadrosu, teknolojik donanımlara sahip altyapısı, sosyal ve kültürel faaliyetleri, AR-GE merkezleri, Teknopark’ı, sektörel iş birlikleri ve sektöre entegre ders müfredatları ve diğer tüm yatırım faaliyetleriyle sadece personel ve öğrencileri için değil başta ülkemiz olmak üzere tüm insanlık adına önemli hizmetler sağlamaktadır.

“Bilimin ve Çağdaşlığın Işığında Bir Dünya Üniversitesi” parolası ile Mersin Üniversitesi; 19 Fakülte, 5 Enstitü, 7 Yüksekokul, 11 Meslek Yüksekokulu, 40 Araştırma Merkezi, 40 bini aşkın öğrenci, 5 binden fazla akademik ve idari personele sahip büyük bir aile konumundadır. Kurulduğu günden itibaren her alanda kendisini geliştiren, başarı sıralamalarında yukarılara çıkan, ulusal ve uluslararası ödüller kazanan Üniversitemiz; bilimsel, kültürel, sosyal ve ekonomik olarak güçlü ve dinamik olarak geleceğe büyük bir umut ve güven ile bakmaktadır.

İlerleyen süreçlerdeki temel hedefimiz; AR-GE projeleri ve inovasyonu temel alarak Üniversitemizin başarı grafiğini daha yukarı çıkarmak, her düşüncenin bilimsel bir temelde tartışılmasını sağlamak, hesap verilebilirliği olan, şeffaflık ilkesinden asla ödün vermeyen bir üniversite ortamını yaratmaktır. Bu doğrultuda hep birlikte Mersin Üniversitesi’ni ülkemizin ve dünyanın en saygın eğitim kurumlarından birisi haline getireceğimize inancım tamdır.


Sevgili Öğrenciler,

Kendinizi ve sosyal hayattaki yerinizi tanımlarken başvurduğunuz birinci dayanak hiç şüphesiz mezunu olduğunuz üniversitelerdir. Üniversitemizin birbirinden değerli bölümlerinde, deneyimli akademik kadromuzdan aldığınız eğitim, yeşil ve çevre dostu kampüsümüzde kurduğunuz arkadaşlıklar sizlerin kendinizi tanımanız ve sosyal becerilerinizi artırmanız için önemli fırsatlardır.

Üniversite hayatınızda elde edeceğiniz tüm bu kazanımlar sizlere yeni bakış açıları kazandıracak, karşılaştığınız sorunları farklı perspektiflerden bakarak çözmenize olanak tanıyacaktır. Siz değerli öğrencilerimizin farklı ilgi alanlarına yönelik düzenlediğimiz eğitimlerimiz, öğrenci topluluklarımız, ulusal ve uluslararası öğrenci değişim programlarımız, burs ve staj imkanlarımızın yanı sıra gerçekleştirdiğimiz tüm sosyal ve kültürel etkinlikler sizlere bu konuda yardımcı olmaktadır.

Bu noktada Üniversitemiz sizleri; çağımızın tüm bilgi ve becerileriyle donanmış, evrensel değerler ve milli manevi kültürü benimsemiş, farkındalığı yüksek, çevre bilinci oluşmuş ve her anlamda donanımlı birer birey olarak mezun etmeyi kendisine hedef olarak belirlemiştir. Sizlerin de Üniversitemizin sunduğu tüm imkanlardan en verimli şekilde faydalanarak iyi bir kariyer ve yaşam için güçlü temeller atacağınıza tüm kalbimle inanıyorum.

Öğrenci odaklı bir üniversite olarak siz değerli öğrencilerimize kapımızın her zaman açık olduğunu büyük bir memnuniyetle ifade ediyor; geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz sizlere sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat diliyorum.


Kıymetli Paydaşlarımız,

Sizler Üniversitemizin eğitim-öğretim, araştırma, toplumsal ve kültürel, ekonomik süreçlerindeki en önemli yapı taşları, aktörleri, kullanıcıları ve bunun yanında da en önemli geri bildirim kaynakları konumundasınız.

Üniversiteler ile şehir ve ülke dinamiklerinin bir araya gelerek ortak projeler üretmesi, katma değerli ürünler ortaya çıkarması, düzenlenen eğitimler ve kültürel faaliyetlerle toplumumuzun gelişmesine katkı sunması son derece önem arz etmektedir. Ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için gerçekleştirilecek tüm iş birliklerine hazır olduğumuzu ve Üniversitemizin gerek alanında uzman akademik kadrosu gerekse de donanımlı fiziki imkanlarının bu doğrultuda kullanımının da mümkün olduğunu ifade etmek istiyorum.

İleri Teknoloji Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi, Genç Girişimci Uygulama ve Araştırma Merkezi, Gençlik Bilim Sanat Uygulama ve Araştırma Merkezi, Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Kariyer Merkezi başta olmak üzere birbirinden farklı alanlarda toplamda 40 adet araştırma merkezimizde, sizlerin de katkılarıyla hazırlanıp hayata geçirilecek tüm projelerin çok önemli çıktılarının olacağına yürekten inanıyorum.

Sizlerden alacağımız her katkı, yapıcı geri dönüşler ve eleştiriler Üniversitemizin kalitesinin yükselmesi için bir vesiledir. Bu nedenle iletişim kanallarımız sizlere daima açık olacaktır. Bu görev bilinciyle Mersin Üniversitesi olarak şehrimiz ve ülkemizin kalkınmasına katkı sunmak ve Türkiye’yi her alanda en ileri seviyeye çıkarmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğimizi ifade eder, hepinize en içten sevgi ve saygılarımı sunarım.

 

Prof. Dr. Erol Yaşar
Rektör

 
Santral: +90 324 361 0001
 
Faks: +90 324 361 0073
 
Kalite Yönetim Sistemi