• +90 324 361 00 01
  • +90 324 361 00 15

Üniversitemizde Sosyal ve Kültürel Yaşam

Mersin Üniversitesi’nde eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanında, bu faaliyetleri destekler nitelikteki sosyal etkinlikler zengin bir program dâhilinde uygulanmaktadır. Öğrencilerin, bilimsel, kültürel ve sportif anlamda kendilerini geliştirebilecekleri, mesleki anlamda güncel gelişmeleri takip edip, diğer üniversitelerdeki akademisyenler ve öğrenciler ile bilgiyi paylaşabilecekleri ortamlar yaratılmaktadır.

GELENEKSEL ETKİNLİKLER

Mezuniyet Töreni: Eğitim-öğretim süresini başarıyla tamamlayan mezunlar, Üniversitemiz Akademik Birimlerinin kendi bünyelerinde düzenlediği, tören ile yeni bir hayata uğurlanmakta, dereceye giren mezunlar çeşitli hediyelerle ödüllendirilmektedir.

Kültür ve Spor Şenliği: Kültürel ve sosyal yaşama katkı sağlamak amacıyla her yıl Nisan-Mayıs aylarında düzenlenen Kültür ve Spor Şenliği, öğrencilerin etkin katılımıyla gerçekleştirilmektedir. Şenliklerde, spor karşılaşmaları, konferanslar, paneller, tiyatro ve dans gösterileri, konserler, film gösterileri gibi etkinlikler yer almakta; açılan stantlar, düzenlenen yarışma, stand-up şov ve turnuvalar öğrencilerin gönüllerince eğlenmesine olanak sağlanmaktadır.

Akademik Açılış Töreni: Eğitim-öğretim yılına başlarken düzenlenen Akademik Açılış Töreni, öğretim elemanları ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşmektedir. Törende, ülkemizin saygın isimleri ‘Açılış Dersi’ vermekte; Akademik Oda Orkestrası konser sunmaktadır.

Proje Pazarı: Öğrencilerin eğitim-öğretim dönemlerinde yapmış oldukları proje çalışmalarının sergilendiği Proje Pazarı kapsamında sözlü, poster ve bilgisayar sunumları yapılmakta, sergiler düzenlenmektedir. Kentteki kurum ve kuruluşların temsilcilerinin de takip ettiği Proje Pazarı’nda beğenilen projeler, Bölgesel Proje Pazarı’nda yarışmaya hak kazanmaktadır.

Mezunlar Buluşması: Okul yaşamlarından sonra farklı mesleklerde kendilerine yön çizmiş olan Mersin Üniversitesi mezunlarını buluşturmaktadır. Çeşitli etkinliklerin yer aldığı renkli bir programdan oluşan Mezunlar Buluşması, eski öğrencilere anılarını tazeleme fırsatı verdiği gibi Mersin Üniversiteli olma duygusunu da pekiştirmektedir.

Kariyer Günleri: Yerel ve ulusal boyutta firma temsilcileri ile kamu ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen Kariyer Günleri, öğrencilerle iş dünyasının temsilcilerini bir araya getirmekte, onlara yeni ufuklar açmaktadır. Öğrencilerin kamu sektörü ve özel sektördeki çalışma şartları ve iş alanları hakkında fikir sahibi olmalarının yanı sıra onların kişisel gelişimlerine katkı sağlamak ve onlara staj ve iş imkanları sunmak amaçlarını taşıyan etkinlik, farklı yelpazede konuşmacıları öğrencilerle buluşturmaktadır.


ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI

Öğrencilerin eğitim aldıkları branşların yanı sıra hobileri ile ilgili olan ve onları kişisel yeteneklerini geliştirmeye teşvik eden pek çok öğrenci topluluğu faaliyet göstermektedir.

Üniversitede spor, bilim, sanat, doğa, tarih, kültür ve benzeri alanlarda kurulan ve projelerini hayata geçiren elliyi aşkın öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Toplulukların düzenlediği etkinlikler, hem sosyal yaşamı hareketlendirmekte hem de öğrencilere etkileşim, paylaşım ve doğru iletişim kurma şansı yaratmaktadır.

MERSIN ÜNIVERSITESI SPOR KULÜBÜ

Mersin Üniversitesi Spor Kulübü, 2004 yılından bu yana çocuk ve gençlerin fikren ve bedenen üstün özelliklerle donatılması için çalışmalarını aralıksız sürdürerek Türk sporuna hizmet vermektedir.

Mersin Üniversitesi Spor Kulübü 4-16 yaş aralığındaki kız-erkek çocuk ve gençlere, öğretim dönemlerinde hafta sonları ve yaz tatillerinde basketbol, voleybol, futbol, cimnastik, yüzme, bale, tenis branşlarında spor okulları düzenlemekte, bu branşlarda spor yapan veya yapmak isteyenlere kendilerini geliştirebilecekleri bir ortam sağlamaktadır.

Söz konusu spor okullarında branşlarında milli takım antrenörü olarak görev yapmış olanlar da dahil olmak üzere deneyim sahibi antrenörler görev yapmakta ve çeşitli lig ve kategorilerde mücadele eden takımlarımızın esas oyuncu kaynağını oluşturmaktadırlar.

Kulüp bünyesinde kurulan Kadınlar Basketbol Takımımız, iki yıldır Türkiye Kadınlar Basketbol ikinci liginde mücadele etmekte; yine kadın voleybol ve hentbol takımlarımız bölgesel liglerde mücadelelerini başarıyla sürdürmektedir.

AKADEMİK ODA ORKESTRASI

Sanatın geniş kitlelere iletilmesi konusunda üzerine düşen sorumlukları yerine getirme gayreti içinde olan Mersin Üniversitesi, Mersin Oda Orkestrası’nı kurumsallaştırarak üniversiteye bağlı bir birim haline getirmiştir. Mersin Üniversitesi Oda Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren Orkestra, genç ve dinamik yapısı ve yaratıcı program zenginliği ile kentte gerçekleştirilen sanatsal etkinliklerde ön planda yer almaktadır.

Sanatın zirvesine yükselmiş sanatçıları kentimize getirerek evrensel müziği Mersinlilere taşıyan merkez, Mersin’de ve Türkiye’nin değişik illerinde yüzü aşkın konser vermiştir.

MERSIN ÜNİVERSİTESİ RADYOSU

İletişim Fakültesi stüdyolarından, 24 saat kesintisiz yayın yapan Mersin Üniversitesi Radyosu, FM bandı 102.8 MHz’den yayın yapmaktadır. Mersin kent merkezine yayın yapan Mersin Üniversitesi Radyosu, nitelikli yayıncılık anlayışını ve kamu yayıncılığı ilkelerinden hareket etmektedir.

Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü tarafından yürütülen yayınlar, öğrencilere uygulama olanağı yaratarak onların yaratıcılıklarını geliştirmelerine de destek olmaktadır.

 
Santral: +90 324 361 0001
 
Faks: +90 324 361 0073
 
Kalite Yönetim Sistemi